Mária Švarbová

Mária Švarbová

1988

Narodila sa v roku 1988 a v súčasnosti žije a pôsobí na Slovensku. Študovala reštaurátorstvo a archeológiu, no našla sa až v médiu fotografie, ktorý využíva ako prostriedok svojho umeleckého vyjadrenia.

Od roku 2010 až po súčasnosť jej bezprostredný fotografický inštinkt vytvára nové prístupy vo fotografickom prejave. Štýlom fotografovania sa odchyľuje od tradičného portrétu a zameriava sa na experimentovanie v rámci priestoru, farby a atmosféry, pričom sa opiera o socialistickú architektúru verejných priestorov. Vo svojich fotografiách sa vždy snaží navzájom harmonizovať človeka a priestor. Má rada nostalgiu, ktorá je pre ňu dôležitým prvkom. Každú scénu premieňa s modernou sviežosťou, ktorá zdôrazňuje hĺbku a rozsah jej kreatívnej palety. Miluje pocit ľahkosti, ktorý sa snaží preniesť aj do tvorby. Citlivo komponované postavy vytvárajú tematické schémy, ktoré korešpondujú s bežnými objektmi v priestore. Vyznáva estetiku v každodennom živote. Rutinné akcie, ako sú cvičenie, lekárske prehliadky či bežné domáce úkony sú charakteristické vizuálnou čistotou, ktorá je upokojujúca a symetrická a niekedy akoby odráža „atmosféru“ ticha. Postmoderná vízia odvážne formuluje dialóg, ktorý núti diváka reagovať na tajomstvo, osamelosť a izoláciu ľudskej skúsenosti. Jej kompozície sa vyznačujú eleganciou, ktorá premieňa divácky pohľad na trvalý rešpekt k jednoduchej kráse života.

Získala medzinárodné uznanie, sólo aj skupinové výstavy ju zaradili medzi súčasné avantgardy. Je držiteľkou niekoľkých prestížnych ocenení. Patrí medzi laureátov Hasselblad Masters a je tiež členkou rebríčka Forbes 30 pod 30. Jej fotografie prekročili hranice Slovenska a priťahujú vplyvné médiá ako CNN, Forbes, The Guardian, Vogue a publikácie po celom svete. Presadila sa aj na sociálnych sieťach a ku konceptu Swimming Pool vyšla jej prvá kniha s rovnomenným názvom. Jej tvorba sa dostala na taiwanský mrakodrap Taipei 101 a presiahla aj do módy, keď sa ňou inšpiroval španielsky módny dom Delpozo. Vystavovala na Slovensku, v Čechách, vo Francúzsku, v USA, v Poľsku, v Španielsku, v Taliansku, v Mexiku, v Turecku, v Japonsku, v Anglicku, v Portugalsku, v Nemecku, na Taiwane. Získala mnoho medzinárodných cien, napríklad prestížny titul Hasselblad Master 2018.

Ďalší umelci

#charitativnyaukcnysalon #chasappa #investovatdoumeniajein #žijempreumenie #idemzgalerie
© 2023 | Asociácia pomoci postihnutým – APPA. Všetky práva vyhradené. Developed by eduardjanosik.com