
1982
Narodil sa vo Zvolene. Študoval na strednej umeleckej škole J. Vydru v Bratislave, následne v rokoch 2000-2006 na VŠVU v Bratislave v ateliéri prof. Ivana Csudaia. V roku 2007 bol ocenený medzinárodnou cenou Special prize Essl Award. Žije a tvorí v Bratislave.
Michal Černušák patrí k etablovaným vizuálnym umelcom strednej generácie. Od svojho vstupu na umeleckú scénu sa programovo venuje témam súčasnej spoločnosti a s ním súvisiacim kontextom globalizácie a konzumu, pričom kontinuálne pracuje kombináciou akrylovej a olejovej maľby s technikou airbrush. Pre jeho maľby sú najmä v začiatkoch charakteristické kulisy veľkomesta, žiariaceho v šere umelým osvetlením a reklamnými plochami. Statické urbánne scenérie neskôr destabilizujú explózie a katastrofy, či zrážajúce sa ľudské davy, zachytené nezúčastnenou masmediálnou optikou.
Približne od roku 2010 v Černušákových obrazoch získava čoraz silnejšie slovo fragmentizácia a vírenie v barokovo bohatých dynamických kompozíciách. Mix architektonických prvkov, spotrebných predmetov a popkultúrnych obrazov na veľkoformátových plátnach vytvára dojem levitujúceho či zrúteného sveta. V jeho najnovších dielach tento dojem umocňujú i skupiny potápajúcich sa “hľadačov artefaktov,” plávajúcich medzi týmito pozostatkami. Paralelne k tomuto rozpadu možno paradoxne v iných prácach pozorovať akési zosilnenie mocenských štruktúr v ekonomickom i politickom slova zmysle. Figurálnym skupinám ľudí – biznismenom v oblekoch, politikom či reklamným mágom, ale i davu na ulici žiaria do tmy oči ako tajomným, konšpirujúcim entitám, ktoré stoja za jedinými pevnými štruktúrami tohto sveta – uniformnými továrňami na produkty či pracovnú silu.
Maliarske dielo Michala Černušáka je znepokojivým, ale i pôsobivým otáznikom nad našou civilizáciou a jej základmi. Fantaskné výjavy komentujú súčasnosť a prekvapivou kombináciou známych symbolov privádzajú diváka k zamysleniu nad často automaticky vnímanými aspektami súčasného života.
Pravidelne vystavuje doma i v zahraničí (USA, Francúzsko, Rakúsko, Taliansko a iné). Je zastúpený v zbierke Galérie mesta Bratislavy, v zbierkach Albertiny, EUROPEAN CENTRAL BANK, a ESSL collection. Svoju tvorbu predstavil na samostatnej výstave s názvom Land Of Fathers v Danubiane (2021), na výstave Globall v Oravskej galérii v Dolnom Kubíne (2022), v Galérii Jána Koniarka v Trnave (2020) a Galérii Schemnitz v Banskej Štiavnici, ako aj na mnohých skupinových výstavách.
WEB >