Eva Čičková, 47 rokov

Volám sa Eva Čičková a mám 46 rokov. Pred štyrmi rokmi som odišla s mojou dcérou Miškou na dovolenku do Turecka. Po príchode domov som ochorela na chrípku, ktorú som síce vyležala, ale tá sa opakovane vracala a neprechádzala. Náhle som sa ocitla v nemocnici, kde som v priebehu niekoľkých dní ochrnula. Nevedela som pohnúť žiadnou končatinou či otočiť hlavou.

Najprv to vyzeralo na zápal mozgových blán, testy však nič neobjavili. Až magnetická rezonancia ukázala, že mám zápal koreňa mozgu a miechy. Neskôr sa potvrdil aj ťažký zápal periférnych nervov. Keďže zápal postihol až mozgový kmeň, bola som v ohrození života a lekári zvažovali pripojenie na pľúcnu ventiláciu. Tiež sa pridružovali problémy s príjmom a výdajom potravy, prehĺtaním, rozprávaním, srdcovým rytmom. V nemocničných zariadeniach som celkovo pobudla pol roka s tým, že moja diagnóza nie je stále úplne uzatvorená, nakoľko sa nenašla príčina mojich problémov. Usudzuje sa, že som si z Turecka priviezla neznámy vírus, ktorý napadol nervovú sústavu. Odvtedy bojujem ako sa len dá. Podarilo sa mi vyvrátiť prognózy lekárov, že budem doživotný „ležiak“. Snažím sa čo najviac priblížiť k životu bežného človeka, no hlavne chcem a potrebujem byť plnohodnotnou mamou pre moju teraz už 14-ročnú dcéru, ktorú vychovávam sama. Hľadám preto nové cesty, ako sa uzdraviť. Najnovšie zvažujem operáciu šľachových transferov. Ak by bola pre mňa vhodná, pomohla by mi zlepšiť úchop a hybnosť v rukách, takže by som mohla byť viacej sebestačná a tiež ovládať lepšie svoj vozík. Môj stav je beh na enormne dlhú trať, čo si vyžaduje veľkú trpezlivosť a odhodlanie. Napriek tomu, že ma neposlúchajú ruky, naučila som sa v Kováčovej maľovať na sklo. Kreslím zväčša anjelov, prípadne vyrábam abstraktné prívesky. Je to môj relax a ergoterapia v jednom. Denne cvičím sama alebo s asistentkou, tiež niekoľkokrát do týždňa s fyzioterapeutom a, pokiaľ je to možné, aj v rehabilitačných zariadeniach.

Na moje ochorenie neexistuje medikamentózna liečba. Cvičenie a rôzne podporné terapie mi však pomáhajú zlepšiť môj stav. Preto aj príspevok, o ktorý žiadam, by som rada využila na rehabilitačný pobyt v HENDI CENTRE. Som vďačná za dobrých ľudí – známych i neznámych, ktorí mi pomáhajú. Vďaka ich dobrosrdečnosti sa môžem posúvať k lepšiemu životu. Ďakujem zo srdca.

#charitativnyaukcnysalon #chasappa #investovatdoumeniajein #žijempreumenie #idemzgalerie
© 2023 | Asociácia pomoci postihnutým – APPA. Všetky práva vyhradené. Developed by eduardjanosik.com